Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Ion Mînzînă Versiunea pentru printare

Ion MÎNZÎNĂ
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.3 ARGES
end of the mandate: 26 june 2000 - resignation
replaced by: Emilian Baciu

Political party:
 
PRM-Great Romania Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees

Standing committees - joint
The Committee for European Integration

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India - since feb. 1997
 - until jun. 2000
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - since nov. 1997
 - until jun. 2000
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since feb. 1997
 - until jun. 2000

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 1, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 24 april 2019, 17:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro