Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Marian Iulian Rasaliu Versiunea pentru printare

Marian Iulian RASALIU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party  Secretary

Standing committees
(since nov. 2010)
(since mar. 2012)
The Committee on European Affairs - Vice-Chairperson
(sep. - nov. 2010)
(until sep. 2010)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since sep. 2010) - Vice-Chairperson (since oct. 2010)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member
Delegation to the Western European Union Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada  Secretary
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with Albania - since mar. 2012
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 27, din care 4 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 25 april 2019, 23:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro