Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Mircea Ioan Popa Versiunea pentru printare

Mircea Ioan POPA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.1 ALBA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Secretary
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Christian Democrat Party  

Standing committees

(until feb. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 1, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 22 april 2019, 18:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro