Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > George Mihail Pruteanu Versiunea pentru printare

George Mihail PRUTEANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until may 1998
 
independent  - since may 1998

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Christian Democrat Party  - until may 1998
Senator non-attached - since may 1998

Standing committees

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until jul. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - since feb. 1997 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 21 april 2019, 22:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro