Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Doru-Claudian Frunzulică Versiunea pentru printare

Doru-Claudian FRUNZULICĂ
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.30 OLT, uninominal college no.7
end of the mandate: 1 october 2011 - resignation - HCD nr.24/2011

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jun. 2011
 
independent  - since jun. 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2011
The parliamentary group of non affiliated MPs - since jun. 2011
 - until sep. 2011
The progressist parliamentary group - since sep. 2011
 - until oct. 2011

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (until oct. 2011)

Special committees - joint
(apr. 2010 - oct. 2011)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until oct. 2011 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until oct. 2011 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - until oct. 2011
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria - until oct. 2011
 Friendship parliamentary group with Japan - until oct. 2011

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 28, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 12
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 march 2019, 3:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro