Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Vlad-George Nădejde Versiunea pentru printare

Vlad-George NĂDEJDE
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA

Political party:
PSDR-Romanian Social Democratic Party - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001
 - until feb. 2004
PRM-Great Romania Party - since feb. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2004
Parliamentary group of the Great Romania Party - since feb. 2004

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary delegations:
Delegation of the Chamber of Deputies to the European Interparliamentary Assembly of the Orthodox Religion  Head of delegation

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until mar. 2002
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - since mar. 2002
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 4, din care 3 promulgate legi
Member of the3 mediation committees
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 8:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro