Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ioan-Codruț Șereș Versiunea pentru printare

Ioan-Codruț ȘEREȘ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.26 MARAMURES
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2004 - jan. 2005 - Vice-Chairman

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party 

Standing committees
(since dec. 2006) - Secretary
(sep. - dec. 2006)
(until sep. 2006)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:26 (in 20 plenary sittings)
Legislative initiatives: 18, din care 1 promulgata lege
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 22 may 2019, 10:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro