Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Andreiu Oprea Versiunea pentru printare

Andreiu OPREA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.22 HUNEDOARA
start of the mandate: 24 march 1997
replaces: Ioan Rau

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until oct. 2000
 
independent  - since oct. 2000

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Christian Democrat Party  - since mar. 1997
 - until oct. 2000
Senator non-attached - since oct. 2000

Standing committees
(since feb. 1998)
(until feb. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - since may 1998

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 12 august 2022, 17:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro