Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Grațiela Denisa Iordache Versiunea pentru printare

Grațiela Denisa IORDACHE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.13 CLUJ
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PUR-SL-Partidul Umanist din România (social-liberal) - până în mai 2005
când PUR-SL se transforma în
PC-Partidul Conservator - până în oct. 2006
PD-Partidul Democrat - din oct. 2006
 - până în feb. 2008
când PD se transforma în
PDL-Partidul Democrat Liberal 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Umanist din România (social-liberal) - până în oct. 2006 Vicelider - până în feb. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Democrat
care se transformă în Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal
în feb-2008
 - din oct. 2006 Vicelider - din sep. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci - Vicepreședinte (până în oct. 2006)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României (din iun. 2007)

Comisii speciale comune
Comisia comună specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetului Curții de Conturi pe anul 2003

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea și clarificarea modului în care au fost cheltuite sumele din fondul constituit în cotă de 2% din sumele obținute din privatizări, destinat construcției de locuințe sociale, prevăzut la art.44 alin.(2) din Legea nr.10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, republicată

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - până în oct. 2006 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:141 (în 100 sedinte)
din care declaratii politice:28 (din care 13 depuse în scris)
Luari de cuvânt în BP: 1
Propuneri legislative initiate: 27, din care 7 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 24
Motiuni: 7

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 23 aprilie 2019, 1:29
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro