Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
speaches
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Gabriel Oprea Versiunea pentru printare

Gabriel OPREA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.3
end of the mandate: 3 october 2016 - resignation

Political party:
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016

Standing committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - until oct. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - until oct. 2016 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 22, din care 11 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 february 2019, 12:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro