Gabriel OPREA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.3
end of the mandate: 3 october 2016 - resignation

Political party:
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016

Standing committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - until oct. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - until oct. 2016 Vice-Chairperson