Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Paul Dumbrăvanu Versiunea pentru printare

Paul DUMBRĂVANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.11

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2014
 
independent  - since sep. 2014
 - until sep. 2015
PNL-National Liberal Party - since sep. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014
 - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2015

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since oct. 2015)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions - Vice-Chairperson (since oct. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic  Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with Norway 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:101 (in 71 plenary sittings)
Political declarations:64
Legislative initiatives: 82, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 189
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 22 april 2019, 5:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro