Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
comisii de mediere
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Petru Călian Versiunea pentru printare

Petru CĂLIAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscripția electorală nr.13 CLUJ
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formațiunea politică:
PRM-Partidul România Mare - până în feb. 2006
PC-Partidul Conservator - din feb. 2006
 - până în oct. 2007
PD-Partidul Democrat - din oct. 2007
 - până în feb. 2008
când PD se transformă în
PDL-Partidul Democrat Liberal 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în feb. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - din feb. 2006
 - până în oct. 2007
 Vicelider
Grupul parlamentar al Partidului Democrat
care se transformă în Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal
în feb-2008
 - din oct. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (din oct. 2006) - Vicepreședinte (oct. 2006 - noi. 2007)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în oct. 2006)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative privind alegerea Camerei Deputaților și a Senatului, a Președintelui României, alegerile autorităților administrației publice locale, finanțarea campaniilor electorale și alegerea europarlamentarilor (până în mar. 2008)

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă privind verificarea unor aspecte referitoare la activitatea președintelui Curții de Conturi

Alte comisii
Comisia de validare

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - până în mai 2006 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Adunarea Națională - din dec. 2005 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Bosnia și Herțegovina 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luări de cuvânt:415 (în 205 ședințe)
Declarații politice:88 (din care 37 consemnate conform materialului depus la secretariatul de sedință)
Luări de cuvânt în BP: 26 (în 21 ședințe)
Propuneri legislative initiate: 129, din care 12 promulgate legi
Membru în:6 comisii de mediere
Întrebari și interpelari: 691
Motiuni: 7

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 5 decembrie 2016, 6:26
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro