Traian DOBRE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.24 IAȘI
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în mai 2005
PNL-Partidul Național Liberal - din mai 2005

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în mai 2005
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din mai 2005

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României - Secretar (din mai 2007)
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (dec. 2006)

Comisii speciale comune
Comisia parlamentară specială referitoare la repartizarea și monitorizarea timpilor de antenă în vederea campaniei vizând referendumul național privind introducerea votului uninominal pentru alegerea membrilor Parlamentului României

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  membru supleant
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din sep. 2008 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Siriană - din apr. 2007