Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
comisii de mediere
moțiuni
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Radu Terinte Versiunea pentru printare

Radu TERINTE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.24 IAȘI
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Formatiunea politica:
PUR-SL-Partidul Umanist din România (social-liberal) - până în mai 2005
când PUR-SL se transforma în
PC-Partidul Conservator - până în sep. 2008
 
independent  - din sep. 2008

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - până în sep. 2008 Secretar - din feb. 2008
 - până în sep. 2008
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din sep. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități (din feb. 2006) - Secretar
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (feb. 2006 - feb. 2007)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (oct. 2005 - feb. 2006)

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă având drept scop investigarea condițiilor de legalitate și de oportunitate privind construirea imobilului «Cathedral Plaza» în imediata apropiere a Catedralei Romano-Catolice «Sfântul Iosif» din București, precum și a proiectelor de construire și de sistematizare care afectează zonele istorice din municipiul București

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Uniunii Europei Occidentale - din iun. 2007 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord - din dec. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Costa Rica 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:60 (în 44 sedinte)
din care declaratii politice:2
Propuneri legislative initiate: 25, din care 3 promulgate legi
Membru în:3 comisii de mediere
Motiuni: 3

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 11 decembrie 2019, 7:19
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro