Emil-Marius PAȘCAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.28 MUREȘ, colegiul uninominal nr.1

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în feb. 2015
PNL-Partidul Național Liberal - din feb. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în feb. 2015 Vicelider - din feb. 2014
 - până în feb. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din feb. 2015 Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă - Vicepreședinte
Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția mediului (din mar. 2014)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovacă  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Țărilor de Jos (Olanda) - din feb. 2013