Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Emil-Marius Pașcan Versiunea pentru printare

Emil-Marius PAȘCAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.28 MURES, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015 Vice-Leader - since feb. 2014
 - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015 Vice-Leader

Standing committees
- Vice-Chairperson
(since mar. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Netherlands - since feb. 2013

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 64, din care 4 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 17 november 2018, 2:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro