Silvia PETROVICI
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.42 ILFOV
end of the mandate: 25 october 1999 - resignation
replaced by: Teodor Podaru

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since sep. 1997)
Committee for Health and Family (until sep. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since feb. 1997
 - until oct. 1999