Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Silvia Petrovici Versiunea pentru printare

Silvia PETROVICI
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.42 ILFOV
end of the mandate: 25 october 1999 - resignation
replaced by: Teodor Podaru

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since sep. 1997)
Committee for Health and Family (until sep. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since feb. 1997
 - until oct. 1999

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 18 august 2022, 14:37
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro