Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Ioan-Iustin Talpoº Versiunea pentru printare

Ioan-Iustin TALPOª
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.26 MARAMURES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2017 - Secretary
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
PMP-People's Movement Party - until jun. 2018
 
independent  - since jun. 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the People's Movement Party - until jun. 2018 Vice-Leader - since sep. 2017
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2018

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania  Secretary
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay 
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria 
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic 
 Friendship parliamentary group with Malta 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 62, din care 1 promulgata lege
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 13 december 2018, 14:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro