Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Puiu Hașotti Versiunea pentru printare

Puiu HAȘOTTI
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2003 - feb. 2004 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2003 
 sep. 2002 - feb. 2003 
 sep. - dec. 2004 - Secretary
 feb. - sep. 2004 

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - until feb. 2002

Standing committees
Committee for Foreign Policy (until sep. 2002)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration

Special committees
Special Committee for preparing the legislative proposals stipulated under article 79 of Law no. 29/2000 on Romania's national system of decorations, and the issuance of opinions on the draft laws for the aproval of the ordinances and emergency ordinances issued by the government in this field

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:240 (in 106 plenary sittings)
Political declarations:42
Legislative initiatives: 15, din care 4 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 10
Motions: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 may 2019, 16:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro