Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Mircia Giurgiu Versiunea pentru printare

Mircia GIURGIU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until may 2011
 
independent  - since may 2011
 - until oct. 2012
PSD-Social Democratic Party - since oct. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until may 2011
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2012

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services
The Committee on European Affairs

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until may 2011 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran 
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador 
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:321 (in 176 plenary sittings)
Political declarations:117
Legislative initiatives: 403, din care 47 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1391

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 february 2019, 7:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro