Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
Links:
andrei.gerea@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Andrei Dominic Gerea Versiunea pentru printare

Andrei Dominic GEREA, quaestor of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - now - Quaestor
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since jun. 2017)
The Committee on European Affairs

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  deputy - since sep. 2017

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands  Secretary
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 PRO-America Group 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 6, din care 1 promulgata lege
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 december 2017, 14:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro