Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Silvia Adriana Țicău Versiunea pentru printare

Silvia Adriana ȚICĂU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 3 december 2007 - resignation
replaced by: Traian Mandru

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees

(until feb. 2007) - Secretary

Standing committees - joint

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - since may 2006
 - until dec. 2006
 
- Socialist Group in the European Parliament
- Committee on Constitutional Affairs
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Socialist Group in the European Parliament

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - until dec. 2007 Secretary
 Parliamentary group for UNESCO - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Australia - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until dec. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:35 (in 26 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 7
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 19 november 2018, 16:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro