Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Ion Toma Versiunea pentru printare

Ion TOMA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.30 OLT, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2011
 
independent  - since may 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party - until may 2011 Leader - until sep. 2010
The progressist parliamentary group - since may 2011

Standing committees
(since oct. 2011)
(until mar. 2011)
The Committee on European Affairs (until mar. 2011)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since jun. 2009
 Friendship parliamentary group with Russian Federation 
 Friendship parliamentary group with State of Qatar 
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 7 plenary sittings)
Legislative initiatives: 37, din care 4 promulgate legi
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 25 april 2019, 5:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro