Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Dumitru Pelican Versiunea pentru printare

Dumitru PELICAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.4

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2013 - Quaestor
 dec. 2012 - feb. 2013 

Political party:
PC-Conservator Party - until mar. 2016
 
independent  - since mar. 2016

Parliamentary group:
Conservative Party Parliamentary Group - until mar. 2016 Leader - since sep. 2013
 - until mar. 2016
Senator non-attached - since mar. 2016

Standing committees

(until oct. 2015)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Arab Emirates 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 26, din care 8 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 24 april 2019, 4:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro