Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Alina-ªtefania Gorghiu Versiunea pentru printare

Alina-ªtefania GORGHIU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.22

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2012 - Vice-Chairman

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Secretary (since may 2010)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until may 2010) - Vice-Chairperson

Special committees - joint


Joint Commission of the Chamber of Deputies and the Senate for the elaboration of the legislative proposal for revision of the Constitution of Romania (until jun. 2010)

Inquiry committees
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Australia - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:89 (in 47 plenary sittings)
Political declarations:19
Legislative initiatives: 48, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 57
Motions: 20

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 july 2017, 13:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro