Activitate parlamentară
2016-prezent (sen.)
2008-2012 (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Senatul > Adrian Țuțuianu Versiunea pentru printare

Adrian ȚUȚUIANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.16 DÂMBOVIȚA, colegiul uninominal nr.1
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator
data încetarii mandatului: 29 iunie 2012 - demisie

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2012 - Secretar
 sep. 2011 - feb. 2012 
 feb. - sep. 2011 
 sep. 2010 - feb. 2011 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (din feb. 2009)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (până în sep. 2010) - Vicepreședinte
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (până în feb. 2009)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (până în mai 2011)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună pentru dezbaterea în fond, în procedură de urgență, a Codului penal, a Codului de procedură penală, a Codului civil și a Codului de procedură civilă
Subcomisia de Cod civil și Cod de procedură civilă

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel - până în iun. 2012
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei - până în iun. 2012
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda - până în iun. 2012

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:53 (în 34 sedinte)
Declaratii politice:8 (din care 3 consemnate conform materialului depus la secretariatul de sedinta)
Propuneri legislative initiate: 49, din care 6 promulgate legi
Motiuni: 6

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 14 decembrie 2017, 20:54
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro