Ben-Oni ARDELEAN
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2018 - Vice-Chairman
 sep. 2017 - feb. 2018 

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Vice-Chairperson

Special committees - joint
(until oct. 2017)

Groupes parlementaires travaillants - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 PRO-America Group 
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait