Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
comisii de mediere
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Gavrilă Vasilescu Versiunea pentru printare

Gavrilă VASILESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.7 BOTOȘANI
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2008 - Secretar
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007  - din mai 2007
 sep. 2006 - feb. 2007 
 feb. - sep. 2006 

Formatiunea politica:
PUR-SL-Partidul Umanist din România (social-liberal) - până în mai 2005
când PUR-SL se transforma în
PC-Partidul Conservator 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Conservator  Secretar - din feb. 2007
 - până în feb. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă (din sep. 2007)
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (din feb. 2007)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (feb. 2006 - feb. 2007)
Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități (până în feb. 2006) - Secretar
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (până în oct. 2005)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative privind alegerea Camerei Deputaților și a Senatului, a Președintelui României, alegerile autorităților administrației publice locale, finanțarea campaniilor electorale și alegerea europarlamentarilor (din mar. 2008)
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru modificarea și completarea regulamentului ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului
Comisia specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru atribuirea timpilor de antenă în vederea alegerii membrilor din România în Parlamentul European

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Bahrein  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei - din iun. 2007 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Belarus 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Argentina 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria - din dec. 2007 Președinte

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:544 (în 230 sedinte)
Declaratii politice:5
Propuneri legislative initiate: 54, din care 7 promulgate legi
Membru în:6 comisii de mediere
Motiuni: 3

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 17 august 2018, 0:18
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro