Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
2008-2012 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Adrian Țuțuianu Versiunea pentru printare

Adrian ȚUȚUIANU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2017 - Secretary
 dec. 2016 - feb. 2017 
 sep. 2017 - feb. 2018 - Quaestor

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until nov. 2018
Senator non-attached - since nov. 2018

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (until sep. 2017) - Chairperson

Special committees - joint

Inquiry committees - joint
(until oct. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 62, din care 24 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 24 march 2019, 21:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro