Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
inițiative legislative
comisii de mediere
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2000-2004 > Camera Deputaților > Mircea Ifrim > Propuneri legislative Versiunea pentru printare

Mircea IFRIM
Propuneri legislative initiate în legislatura 2000-2004

Nr.
crt.
PL înregistrat la Titlu Stadiu
Camera
Deputatilor
Senat
1. 13/02.02.2004 L192/19.03.2004 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea unor articole ale Legii nr.128/1997 privind Statutul personalului didactic respinsă
definitiv
2. 115/07.03.2002 L337/01.07.2002 Propunere legislativă privind modificarea Legii nr.505/2001 privind aprobarea Ordonanței Guvernului nr.109/1999 pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr.22/1992 privind finanțarea ocrotirii sănătății. Lege 533/2002
3. 117/21.02.2001 L496/16.11.2001 Propunere legislativă privind Legea sănătății mintale. Lege 487/2002
4. 160/28.03.2002   Propunere legislativă privind formarea profesională și pregătirea continuă a medicilor și farmaciștilor respinsă
5.   L176/07.05.2003 Propunere legislativă pentru modificarea art.5 din Legea 441/2001 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.133/2000 privind învățământul universitar și postunivesitar de stat cu taxă. respinsă
definitiv
6. 205/16.04.2002 L326/25.06.2002 Propunere legislativă privind modificarea și completarea Legii nr.461/2001 privind exercitarea profesiunii de asistent medical, înființarea, organizarea și funcționarea Ordinului Asistenților Medicali din România. Lege 496/2002
7. 256/01.04.2003 L227/04.06.2003 Propunere legislativă pentru modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.152/1999 privind produsele medicamentoase de uz uman Lege 351/2003
8. 272/28.04.2004 L269/07.04.2004 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii privind aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr.121/2001, pentru suspendarea temporară a tuturor procedurilor referitoare la adopțiile internaționale nr.347/2002 respinsă
definitiv
9. 314/17.06.2002 L228/04.06.2003 Propunere legislativă privind exercitarea profesiunii de biochimist, biolog, chimist, înființarea, organizarea și funcționarea Colegiului Național al Biochimiștilor, Biologilor și Chimiștilor din sistemul sanitar din România. Lege 460/2003
10. 337/26.05.2003 L474/28.06.2004 Propunere legislativă privind statutul medicului de medicina muncii și organizarea serviciilor de medicina muncii Lege 418/2004
11. 357/02.07.2002 L595/23.12.2002 Propunere legislativă privind manipularea cadavrelor umane și prelevarea organelor și țesuturilor de la cadavre în vederea transplantului. Lege 104/2003
12. 369/03.06.2003   Propunere legislativă privind exercitarea profesiunii de medic dentist, înființarea, organizarea și funcționarea Colegiului Medicilor Dentiști din România respinsă
definitiv
13. 373/05.06.2003   Propunere legislativă pentru completarea art.20 din Legea nr.345/2002 privind taxa pe valoarea adăugată respinsă
definitiv
14. 374/05.06.2003   Propunere legislativă pentru aprobarea scutirii de la plata taxelor vamale a medicamentelor de uz uman provenite din import precum și a unor bunuri provenite din import destinate industriei farmaceutice din România respinsă
definitiv
15.   L459/29.10.2003 Propunere legislativă privind modificarea art.72 alin(3) al Legii nr.128/1997 privind Statutul personalului didactic. respinsă
definitiv
16. 541/17.09.2004 L488/25.08.2004 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal respinsă
definitiv
17.   L554/19.12.2001 Propunere legislativă privind asigurările sociale de sănătate respinsă
definitiv
18.   L563/04.12.2002 Propunere legislativă privind organizarea și funcționarea Academiei de Științe Medicale a României respinsă
definitiv
19. 587/24.09.2003 L757/10.11.2004 Propunere legislativă privind exercitarea profesiunii de kinetoterapeut, înființarea, organizarea și funcționarea Ordinului Kinetoterapeuților din România respinsă
definitiv
20. 635/07.11.2001 L201/17.04.2002 Propunere legislativă privind completarea Legii nr.505/2001 privind aprobarea Ordonanței Guvernului nr.109/1999 pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr.22/1992 privind finanțarea ocrotirii sănătății. Lege 467/2002
21. 664/03.11.2004 L690/13.10.2004 Proiect de Lege pentru completarea Legii sănătății mintale și a protecției persoanelor cu tulburări psihice, nr.487/2002 Lege 600/2004
22. 671/03.11.2004 L461/14.06.2004 Propunere legislativă "Legea asistenței medicale de urgență" respinsă
definitiv
23. 699/19.12.2001 L521/08.11.2002 Propunere legislativă privind Legea spitalelor. Lege 270/2003
24. 702/10.11.2004 L501/25.08.2004 Propunere legislativă privind salarizarea și alte drepturi ale personalului contractual din unitățile publice ale sectorului sanitar respinsă
definitiv
25.   L817/06.12.2004 Propunere legislativă privind organizarea și funcționarea activităților și practicilor de medicină complementară/alternativă retrasă
de către Senat
26.   BP470/21.09.2004 Propunere legislativă pentru aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare a Comisiei Naționale de Acreditare a Spitalelor retrasă
de către Senat
27.   BP535/11.11.2004 Propunere legislativă privind instituirea zilelor "Sădirii pomilor și arborilor pentru refacerea spațiilor verzi grav afectate pe teritoriul întregii țări" retrasă
de către Senat
28.   BP550/17.11.2004 Propunere legislativă privind înființarea Universității de Medicină și Farmacie Oradea retrasă
de către Senat
29.   BP573/23.11.2004 Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.308/2004 privind exercitarea profesiei de medic dentist, precum și înființarea, organizarea și funcționarea Colegiului Medicilor Dentiști din România retrasă
de către Senat

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 26 aprilie 2019, 8:40
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro