Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Sándor Tamás Versiunea pentru printare

TAMÁS Sándor
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.15 COVASNA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 3 july 2008 - resignation
replaced by: Pal-Peter Haszmann

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since mar. 2007)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since feb. 2005)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until feb. 2005)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (until mar. 2008)
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Other commisions
Validation Committee - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since dec. 2005
 - until mar. 2008
 substitute member - until jul. 2008

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until jul. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama - until jul. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 28 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 18, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 september 2018, 16:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro