Cristian GHINEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2017 - Secretar
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România  Vicelider - din sep. 2017

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din sep. 2017)
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (până în sep. 2017)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru coordonarea activităților parlamentare necesare pregătirii Președenției Consilului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Bosnia și Herțegovina 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cehă 

Biroul parlamentar:
  • București, Str. Carol Davila nr. 91, parter, ap. 1