Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Lia Olguța Vasilescu Versiunea pentru printare

Lia Olguța VASILESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.3
end of the mandate: 29 june 2012 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party 

Standing committees
(since may 2011)
- Chairperson
(may - sep. 2010)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Belgium - until jun. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:42 (in 21 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 31, din care 5 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 20 april 2019, 13:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro