Parliamentary activity
1992-1996 (sen.)
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Senate > Romul Petru Vonica Versiunea pentru printare

Romul Petru VONICA
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

SENATOR
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 october 1992 - HS nr.32/1992
end of the mandate: 11 september 1996 - resignation - HS nr.28/1996
replaced by: Dumitru Cojocariu

Political party:
 
FDSN-Democratic National Salvation Front - until jul. 1993
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania - since jul. 1993

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
(since nov. 1993)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration

Special committees - joint
- Chairperson

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 4:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro