Dan VOICULESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 13 septembrie 2007 - demisie
înlocuit de: Nicolae Mărășescu

Formatiunea politica:
PUR-SL-Partidul Umanist din România (social-liberal) - până în mai 2005
când PUR-SL se transforma în
PC-Partidul Conservator 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - până în sep. 2007 Lider

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă

Comisii de ancheta comune
Comisia comună de anchetă ca urmare a propunerii de suspendare din funcție a Președintelui României - Președinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria - până în sep. 2007 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă - până în sep. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord - până în sep. 2007