Dan VOICULESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 13 september 2007 - resignation
replaced by: Nicolae Marasescu

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party - until sep. 2007 Leader

Standing committees

Inquiry committees - joint
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until sep. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until sep. 2007
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until sep. 2007