Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Nicolae-Vlad Popa Versiunea pentru printare

Nicolae-Vlad POPA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.3

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees
- Secretary (since sep. 2015)
(until feb. 2015)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the South-East European Cooperation Process - since jun. 2015 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria  Secretary
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 82, din care 14 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 16 november 2018, 5:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro