Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Varujan Vosganian Versiunea pentru printare

Varujan VOSGANIAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007

Standing committees
(since oct. 2008)
(feb. 2007 - oct. 2008)
(dec. 2006 - feb. 2007)
(until dec. 2006) - Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until mar. 2007 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt  Secretary
 Friendship parliamentary group with Armenia 
 Friendship parliamentary group with Republic of India 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:266 (in 104 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 25, din care 6 promulgate legi
Member of the1 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 10 december 2018, 7:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro