Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Petru Șerban Mihăilescu Versiunea pentru printare

Petru Șerban MIHĂILESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since sep. 2000)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (oct. 1998 - sep. 2000)
Committee for Foreign Policy (until oct. 1998)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Yugoslavia - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:49 (in 43 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 23 april 2019, 7:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro