Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2016-prezent (sen.)
2012-2016 (sen.)
inițiative legislative
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Senatul > Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu Versiunea pentru printare

Călin Constantin Anton POPESCU-TĂRICEANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR - Presedintele Senatului - din mar. 2014
ales senator în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI, colegiul uninominal nr.2

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2016 - Președinte
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 
 sep. 2014 - feb. 2015 
 feb. - sep. 2014  - din mar. 2014

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în mar. 2014
 
independent  - din mar. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în mar. 2014
Grupul parlamentar Liberal Conservator - din sep. 2014

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (până în mar. 2014)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României (din feb. 2015)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat - până în mar. 2015 Președinte

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:61 (în 26 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 13, din care 2 promulgate legi

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 18 octombrie 2017, 17:51
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro