Viorel HREBENCIUC
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.4 BACĂU, colegiul uninominal nr.9
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2012 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2012  - din mai 2012

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat  Lider - până în sep. 2010
   Vicelider - din sep. 2010

Comisii permanente
Comisia pentru afaceri europene - Președinte (mai 2011 - sep. 2012)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României - Președinte (din mai 2011)

Comisii speciale comune
Comisia comună specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea pachetului de legi privind Securitatea Națională (până în apr. 2010)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel