Curriculum Vitae
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Viorel Hrebenciuc Versiunea pentru printare

Viorel HREBENCIUC
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU, uninominal college no.9

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2012 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2012  - since may 2012

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Leader - until sep. 2010
   Vice-Leader - since sep. 2010

Standing committees
The Committee on European Affairs - Chairperson (may 2011 - sep. 2012)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs - Chairperson (since may 2011)

Special committees - joint
(until apr. 2010)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:225 (in 32 plenary sittings)
Political declarations:12
Legislative initiatives: 32, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 16 november 2018, 15:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro