Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
Links:
norbert.apjok@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Norbert Apjok Versiunea pentru printare

APJOK Norbert
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.26 MARAMURES
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until feb. 2020
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2020

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until feb. 2021
Non-attached Members - since feb. 2021

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since feb. 2021)
Committee for Education (until feb. 2021)
Committee for information technologies and communications (until feb. 2021)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 4 december 2021, 15:07
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro