Activitate parlamentară
2012-2016 (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Senatul > Tudor Barbu Versiunea pentru printare

Tudor BARBU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.20 GORJ, colegiul uninominal nr.1

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2013 - Secretar - până în iun. 2013

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în feb. 2013
PC-Partidul Conservator - din feb. 2013
 - până în mar. 2014
PNL-Partidul Național Liberal - din mar. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - până în iun. 2013 Lider - până în feb. 2013
Grupul parlamentar Liberal Conservator - din iun. 2013
 - până în mar. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din mar. 2014 Vicelider - din feb. 2015
 - până în sep. 2015

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă (din mar. 2014) - Secretar
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (din dec. 2013)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în iun. 2013)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în mar. 2013 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Țărilor de Jos (Olanda) 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:12 (în 11 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 40, din care 6 promulgate legi
Motiuni: 4

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 20 iulie 2018, 6:12
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro