Mihaela HUNCĂ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.7 BOTOȘANI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în sep. 2018

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în sep. 2018
Deputați neafiliați - din sep. 2018
 - până în mai 2019
Grupul parlamentar PRO România - din mai 2019 Vicelider - din feb. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ (din sep. 2019)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (noi. 2018 - sep. 2019)
Comisia pentru învățământ (până în oct. 2018) - Secretar (până în iun. 2018)

Comisii speciale
Comisia specială a Camerei Deputaților pentru elaborarea, modificarea și completarea propunerilor legislative în materia sportului organizat în România

Grupuri parlamentare de lucru comune
Grupul Ecumenic de Rugăciune

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Adunarea Națională - până în noi. 2018
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei - până în noi. 2018
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cipru