Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Andrei Dominic Gerea Versiunea pentru printare

Andrei Dominic GEREA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES, uninominal college no.8

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jul. 2014
 
independent  - since jul. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jul. 2014 Vice-Leader - until may 2013
   Leader - since may 2013
 - until oct. 2013
ALDE Parliamentary Group - since sep. 2014

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Special committees - joint
- Vice-Chairperson

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:36 (in 29 plenary sittings)
Political declarations:18
Legislative initiatives: 24, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 205
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 15 december 2017, 0:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro