Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
Legături:
iancu.iulian@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Iulian Iancu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Iulian IANCU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 6 octombie 1960, Gherăești, jud. Neamț;
  • căsătorit, 2 copii.

Studii și specializări

  • 1985 - Inginer, specialitatea petrol și gaze;
  • 1993 - 1998 - University Business School - Oxford, Marea Britanie, specialitatea management;
  • 1999 - Auditor;
  • 2001 - Doctor în științe - Petrol și Gaze;
  • 2007 - Doctor în științe economice.

Activitate profesională

  • ianuarie 2005 - până în prezent - Parlamentul României, deputat
  • decembrie 2000 - decembrie 2004 - Ministerul Economiei și Comerțului, Secretar de stat
  • februarie 2000 - decembrie 2000 - Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Gazelor Naturale, Președinte
  • 1999 - 2000 - SNGN Romgaz Mediaș, Director general adjunct
  • 1998 - 1999 - S.C. Distrigaz Nord Tg. Mureș, Director Exploatare
  • 1997 - 1998 - S.C. Romgaz Mediaș, Șef serviciu
  • 1989 - 1997 - Distribuția de gaze Mediaș, Director
  • 1987 - 1989 - Distribuția de gaze Mediaș, Șef sector
  • 1985 - 1987 - Distribuția de gaze Mediaș, Inginer stagiar

Funcții, activități într-un partid politic

  • din martie 2001 - membru PSD
  • Consiliul Național al PSD - membru
  • Birou Executiv PSD București
  • Birou Executiv al PSD Neamț - vicepreședinte
  • Departamentul Energie-Resurse - președinte

Funcții, activități într-o organizație sindicală, patronală etc.

  • 2001 - 2004 - medierea conflictelor în negocierea Contractului Colectiv de Muncă cu organizațiile sindicale în sectorul energie, petrol și gaze naturale, în calitate de Secretar de stat.

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • 2000 - Președinte al Autorității de Reglementare în domeniul Gazelor Naturale;
  • 2001 - 2004 - Secretar de Stat în Ministerul Economiei și Comerțului;

Funcții, activități parlamentare anterioare

  • 2001 - 2004 - reprezentarea Ministerului Economiei și Comerțului în relația cu Parlamentul
  • 2004 - 2008 - deputat, Parlamentul României, Camera Deputaților
  • 2006 - 2008 - președinte al Comisiei pentru industrii și servicii

Funcții, activități în organizații internaționale

  • din 2004 - până în prezent - Comitetul Național Român al Consiliului Mondial al Energiei, Președinte

Activitate civică

  • Membru al Fundației “Omenia”.

Activitate publicistică, științifică, în foruri academice

  • articole de specialitate în domeniul energetic și management

Distincții, decorații

  • Ordinul Național pentru Merit în grad de Cavaler
12.12.2008

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 14 decembrie 2017, 10:03
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro