Ion ROTARU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.9 BRĂILA, colegiul uninominal nr.1

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2016 - Secretar
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 
 sep. 2014 - feb. 2015 
 feb. - sep. 2014 
 sep. 2013 - feb. 2014 
 feb. - sep. 2013 
 dec. 2012 - feb. 2013 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru sănătate publică

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Hașemit al Iordaniei